به ایران ساپلیمنت خوش اومدین

مکمل پمپ چیست؟

خانه » بلاگ ایران ساپ » مکمل پمپ چیست؟
مکمل پمپ چیست؟

مکمل پمپ چیست؟ مکمل های انرژی زا یا در اصطلاح پمپ ها به مکمل هایی گفته می شوند که معمولا قبل (Pre workout) و یا در حین تمرین ، انرژی لازم را برای تمرینات ورزشی مخصوصا بدنسازی فراهم می آورند. در واقع پمپ ها با فراهم آوردن مجموعه ای از آمینو اسیدها و مواد محرک مجاز موجب افزایش سطح انرژی و روحیه در فرد ورزشکار می شوند. کار اصلی پمپ تقویت جریان خون در عضلات است. افزایش جریان خون در عضلات، اکسیژن، مواد مغذی و سایر موارد لازم برای ترمیم و رشد عضلات را تأمین می‌کند.

این مکمل‌ بدنسازی جهت تولید انرژی بیشتر با اکسیژن ‌رسانی به بافت‌ها طراحی‌ شده‌ است تا خستگی ناشی از ورزش را به حداقل رسانده و تحمل ورزشکار در ورزش‌های سنگین را افزایش دهد.

این مکمل که به صورت قرص و پودر در دسترس است روحیه و قدرت ورزشکار را قبل از تمرین و مسابقات افزایش داده و عملکرد وی را بهبود می‌بخشد. برای آشنایی بیشتر با مکمل پمپ در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

ویژگی‌ها و خواص مکمل پمپ

از شاخص ترین خواص مکمل پمپ، افزایش ترشح هورمون‌های آنابولیک مانند تستوسترون و هورمون رشد برای عضله سازی و همچنین جلوگیری از تخریب عضلات می‌باشد. از دیگر ویژگی‌ها و خواص مکمل پمپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تولید گلبول‌های قرمز و اکسیژن ‌رسانی
 • تسریع ریکاوری بعد از تمرینات سخت
 • افزایش حجم خشک توده عضلانی بدن
 • بهبود جذب مواد مغذی در عضلات
 • افزایش تمرکز حواس ورزشکاران
 • پمپاژ بیشتر خون به عضلات
 • افزایش قطر رگ‌های خونی
 • کاهش چربی‌های زائد بدن

دارای  خواص آنتی اکسیدانی می باشد و بدین منظور برای ورزشکاران به عنوان یکی از مکمل های اساسی و ضروری “قبل از تمرین” حائز اهمیت می باشد.

مکمل پمپ را با چه مکملی مصرف کنیم؟

یکی از سوالات رایج، مصرف همزمان مکمل پمپ با سوپرکراتین است. مصرف همزمان این دو مکمل با یکدیگر بلامانع است و طریقه مصرف آن به این صورت است:

سوپر کراتین دوره بارگیری: مصرف 20 گرم سوپر کراتین به مدت 5 روز.

روزتمرین: 5 گرم صبح ناشتا + 5 گرم دوساعت قبل تمرین + 5 گرم نیم ساعت بعدتمرین + 5 گرم هنگام خواب

روزغیرتمرین: 5 گرم صبح ناشتا + 5 گرم قبل نهار + 5 گرم عصر + 5 گرم

هنگام خواب دوره نگهدارنده: مصرف 5 گرم سوپر کراتین به مدت 21 روز (این دوره 3 بارتکرارشود)

روز تمرین: 2.5 گرم یک ساعت قبل تمرین + 2.5 گرم نیم ساعت بعد تمرین

روز غیرتمرین: 5 گرم صبح ناشتا بعد اتمام این دوره ها مصرف سوپر کراتین یک ماه قطع شود.

پمپ یک پیمانه پودر را در 250میلی لیتر آب سرد ریخته و به خوبی هم بزنید. این نوشیدنی را 15 تا 30 دقیقه قبل از شروع ورزش مصرف کنید.ورزشکاران حرفه ای می توانند در روز 2 پیمانه پودر را در 500 میلی لیتر آب حل کرده میل کنند.

طریق مصرف مکمل پمپ

بهترین زمان مصرف مکمل پمپ قبل از شروع ورزش است.
و نحوه مصرف آن برای پمپ پی ان سی بدین صورت است:

یک ساشه/ یک پیمانه از مکمل پمپ را در 250 میلی لیتر آب سرد ریخته و به خوبی هم بزنید. این نوشیدنی را 15 تا 30 دقیقه قبل از شروع ورزش مصرف کنید.
ورزشکاران حرفه ای می توانند در روز ٢ پیمانه/2ساشه از پودر پمپ را در ۵٠٠ میلی لیتر آب حل کرده و میل کنند.

ترکیبات مکمل پمپ

مکمل پمپ PNC  حاوی :

کربوهیدرات، کراتین منوهیدرات، گلوتامین، بتاآلانین، بتائین، تورین، سیترولین مالات، کافئین، آلفالیپوئیک اسید، ویتامین C است.
از آنجایی که این محصول به صورت ساشه است، حمل و نقل آن برای ورزشکار آسان می باشد.
در پمپ پی ان سی تمام ترکیبات انرژی زا مورد نیاز ورزشکار با دوزهای موثره موجود می باشند.

مکمل پمپ طبیعی چیست؟

مکمل پمپ طبیعی هر ترکیبی است که خون رسانی به عضلات را افزایش دهد. آمینواسید سیترولین پیش ساز آرژنین است که به عنوان مکمل بدنسازی برای خونرسانی بیشتر به عضلات و در نتیجه ساخت توده عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یکی از خوراکی هایی که می‌تواند سیترولین مورد نیاز شما را تأمین کند هندوانه است. بنابراین شما می‌توانید قبل از تمرینات از آب هندوانه به عنوان مکمل پمپ طبیعی استفاده کنید. این مکمل پمپ طبیعی حاوی محرک های زیان آور نیز نمی‌باشد.

 آب چغندر یک پمپ طبیعی؟!

چغندرها به عنوان بهترین غذای کاملی که می‌توانید برای قبل از تمرین مصرف کنید، تعریف می‌شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ بر روی یازده زن و مرد نشان داد که خوردن ۲۰۰ گرم چغندر (که تقریباً ۵۰۰ میلی گرم نیترات است) منجر به افزایش قابل توجه سرعت دویدن می‌شود.
یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۱ نشان داده است که چغندر باعث رفع خستگی، کاهش فشار خون و جذب اکسیژن در هنگام راه رفتن و دویدن می‌شود.

تری متیل گلیسین یک پمپ است؟

این ماده مغذی غیر ضروری که بتائین نیز نامیده می‌شود، در اسفناج، کینوا، سیب زمینی شیرین و چغندر یافت می‌شود. بتائین به دلیل تأثیرش بر قدرت بیشتر شناخته شده است و مصرف آن به شک‌های مختلف قبل از تمرین منجربه افزایش قدرت و استقامت می‌شود و نقشی شبیه به مکمل پمپ در بدن دارد.

۲- مالت سیترولین (هندوانه)

مال سیترولین نوعی آمینو اسید غیر ضروری است که نام آن از کلمه لاتین هندوانه گرفته شده است. این ماده شناخته شده ترین و بهترین مکمل خانگی مفید پیش از تمرین می باشد.
مالات سیترولین یک ماده پیش ساز آرژنین است و به نظر می‌رسد به خودی خود جذب بهتری نسبت به آرژنین دارد. تحقیقات منتشر شده نشان داده که دوز ۵ گرم یا بیشتر باعث افزایش اکسید نیتریک و جریان خون می‌شود.

.سوالات رایج شما در خصوص مکمل پمپ:

 آیا مکمل پمپ دوپینگ است؟

استفاده از مکمل پمپ دوپینگ نیست. زیرا ترکیبات موجود در این مکمل با ترکیبات ممنوعه اعلام شده توسط گروه کارشناسان وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) مغایرت دارد. لذا مصرف ان در زمان مسابقات بلامانع است.

مکمل پمپ برای رگ

مکمل پمپ در بین بدنسازان به مکمل رگ ساز مشهور است و این مسئله وقتی رخ می‌دهد که بدن شما حاوی چربی کمی باشد تا رگ‌های سطحی از ریز پوست مشخص شوند.

آیا مکمل پمپ چربی سوز است؟

مصرف مکمل پمپ باعث افزایش انرژی شده و ورزشکاران زمان طولانی‌تری به ورزش مشغول هستند. هرچه زمان فعالیت بدنی بیشتر شود، سوخت‌وساز بدن نیز افزایش پیدا می‌کند.  افزایش سوخت‌وسازها باعث افزایش چربی سوزی می شود.
اما به صورت کلی از “پمپ” به عنوان یک مکمل چربی سوز یاد نمی شود.

عوارض مکمل پمپ

مهم‌ترین عوارض مکمل پمپ در صورت رعایت نکردن اصول مصرف صحیح آن عبارت‌اند از:

 • ضخیم شدن دیواره رگ‌ها
 • افزایش فشارخون
 • افت قند خون
 • حالت تهوع
 • اسهال

 

توصیه‌هایی در رابطه با مکمل پمپ

۱- بدون مشورت با مربی و پزشک هرگز نباید از مکمل پمپ استفاده کنید زیرا مصرف این مکمل برای همه افراد مناسب نیست.
۲- با توجه به موارد فوق و عوارض مکمل پمپ بر روی فشار خون قبل از مصرف این مکمل‌ها از نرمال بودن سطح فشارخون خودتان اطمینان حاصل کنید.
۳- مکمل پمپ ریتم خواب شبانه شما را به هم می‌ریزد بنابراین در صورت ابتلا به اختلالات خواب هرگز این مکمل را مورد مصرف قرار ندهید.
۴- مکمل پمپ را به ‌تنهایی مصرف نکنید و برای نتیجه ‌گیری بهتر آن‌ را با  مکمل گینر، بی سی ای‌ای مصرف کنید.
۵- مکمل پمپ برای ورزشکارانی مناسب است که بدن آن‌ها آماده فعالیت ورزشی با شدت بالا و تمرینات سنگین می‌باشد.

 

کلام اخر

از آنجایی‌ که پمپ باعث انتقال حجم زیادی از مواد مغذی به عضلات می‌شود بهتر است با تأمین پروتئین، کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین‌ها تأثیر این مکمل را دو چندان کنید. مکمل‌های پمپ غالباً به‌ صورت پودر و قرص و کپسول اورجینال در سایت ایران ساپلیمنت  موجود هستند و شما می‌توانید از آن‌ها با مشورت مربی یا پزشک استفاده کنید.

چربی سوز گلوریا- قرص لاغری گلوریا-مکمل چربی سوزی
نوشته قبلی

مکمل های چربی‌ سوز

نوشته بعدی

مکمل های کافئین

Caffeine Supplements

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟ تماس بگیرید

همکاران ما در مرکز مشاوره ایران ساپلیمنت  24 ساعته پاسخگوی سوالات شما هستند.

فروشگاه اینترنتی مکمل های بدنسازی ایران ساپلیمنت

ایران ساپلیمنت وارد کننده مکمل های ورزشی از بهترین برند های جهانی 

به ما سر بزنید

تهران نارمک

پشتیبانی 24 ساعته

09122206211

مطمئن بخرید

تمام حقوق این سایت تعلق به شرکت باتاب رسام پارس تغذیه میباشد.طراحی شده توسط  دیجیتارگتینگ.

سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید